Alba Aréna Multifunkcionális Jég- és Rendezvénycsarnok

Construsoftbimawards - Alba Aréna Multifunkcionális Jég- és Rendezvénycsarnok
Category Sport and Recreation
Year 2025
Country Hungary & Romania
Organization bim.GROUP Kft.
Project partners Generál kivitelező: Market Építő Zrt. Acélszerkezet gyártás és szerelés: KÉSZ Metaltech Kft. Generál statika: EXON 2000 Kft. Építészet: S.A.M.O. Építésziroda Kft.
Author bim.GROUP Kft.
Co-authors Parametrikus tervezői csapat: Horváth Gergő, Jancsa András, Lewandowski Dávid, Szabó Ákos Acélszerkezet tervezői csapat: Bulzan Tünde, Kerekes Attila Gergely, Kocsis András Balázs, Lódri Csaba, Martinovich Kálmán, Paksa Péter Acél gyártmánytervező csapat: Dollák Jánosné, Domokos Béla, Gálfi László Attila, Lucze László, Zakor Tímea
Client Székesfehérvár Megyei Jogú Város
Place of construction 8000 Székesfehérvár, Rozmaring utca 14.
Tags Parametric designTekla StructuresTrimble ConnectSteel

ALBA ARÉNA – MULTIFUNKCIONÁLIS SPORT- ÉS RENDEZVÉNYCSARNOK
SZÉKESFEHÉRVÁR

PROJEKT BEVEZETŐ
Az Alba Aréna Székesfehérvár 2024-ben átadott új, ikonikus sport- és rendezvénycsarnoka. Amellett, hogy a város jégkorongcsapatának otthona, koncerthelyszínként, rendezvényközpontként és közösségi centrumként is funkcionál.
A bim.GROUP feladata az épület acélszerkezeteinek, valamint a tető burkolatának tervezése volt. A gyártmánytervezés 2022 és 2023 között zajlott és közel 2000 tonna beépített acélszerkezettel valósult meg a beruházás.

Építészet:
Balázs Mihály DLA – építész vezető tervező
Tarnóczky Tamás Attila – építész vezető tervező
Kivitelezők:
dr. Medek Ákos – generálstatikus, vasbeton szerkezetek felelős tervezője
Kocsis András Balázs – acélszerkezetek felelős tervezője
Lódri Csaba – acélszerkezetek felelős gyártmánytervezője
Paksa Péter – acélszerkezetek felelős gyártmánytervezője
Statika:
Market Építő Zrt. – generálkivitelező
KÉSZ Metaltech Kft. – acélszerkezetek kivitelezése
KÉSZ Ipari Gyártó Kft. – acélszerkezetek gyártása

KONCEPCIÓ ÉS FORMAI KIHÍVÁSOK
Az építészeti koncepció középpontjában a hagyományos népi építészetből ismert jégverem áll. A pálya a terepszint alá süllyesztett pinceszintre került, a pince-, földszinti és első emeleti szerkezetek nagyobb tömegű vasbeton szerkezetek, a tetőszerkezet acélból készül. Alaprajzilag egy lekerekített sarkú négyzetet formál az épület, ahol a homlokzati felületetek enyhén kifelé dőlő síkok. A tető és a homlokzati felületek áthatása körben egy magasságilag hullámzó ereszvonalat eredményeznek, modern, elegáns és lágy vonalvezetést kölcsönözve az épületnek.

TARTÓSZERKEZETI KONCEPCIÓ
A nagy fesztávú acél lefedés állandó és azonos magasságú rácsos tartókra épül, a külső gömbfelületet formáló szerkezet pedig erre a szerkezetre és közvetlenül a vasbeton födémre 5×5 m raszterben támaszkodó gerendaszerkezet.
A külső gömbfelületre az épület látványát meghatározó és az elsődleges vízelvezetést biztosító korcolt lemez kerül.
A pálya felett 60,0 m fesztávolságú, 4,0 m állandó magasságú, csőszelvényekből épülő rácsos tartókat terveztünk 5,0 m tengelytávolságokkal. A nagy fesztávolságú főtartókra, fióktartókra és körülötte a vasbeton szerkezetre 5,0 x 5,0 m pillérkiosztással terveztük a külső gömbfelületet alátámasztó gerendarácsot. A gerendarácsra 850-1400 mm tengelytávolsággal terveztük a szelemeneket, melyek közvetlenül támasztják alá a külső korcolt lemezfedést.

JELLEMZŐ CSOMÓPONTOK
A 60 m fesztávú rácsos tartóknál a szerkezet méretei miatt minden rúd külön gyártmányként készült, és csavarozott kapcsolatokkal épült össze, csökkentve a szállítási költségeket. A rácsos tartók felső, nyomott öveinek toldása karimás kapcsolattal, az alsó, húzott öveinek toldása kétszer nyírt, kereszthevederes kapcsolattal valósult meg. A húzott rácsrudak csatlakozása az övszelvényekhez felhasított övszelvényen átdugott csomólemezen keresztül történt, kétszer nyírt, hevederes kapcsolattal csatlakoznak. Az alsó öv kereszthevederes kapcsolata és a ferde, húzott rácsrudak hevederes kapcsolata az itt lévő csavarok előfeszítésével készült.
A szelemeneket alátámasztó gerendázat a rácsos tartókra és a vasbetonra támaszkodik oszlopok segítségével. A gömbalakot közelítő gerendázat szegmentált, a töréspont a raszterpontokban elhelyezett oszlopoknál van. A raszterpontok felett olyan csomópont alakult ki, ahol egy folytatólagos, különböző szögekben tört tengelyű gerenda van, erre merőlegesen két oldalról csatlakozik be egy-egy csuklós gerenda, aminél szintén változnak a szögek a tető különböző pontjain. Ebbe csatlakozik be alulról az acéloszlop. Erre az összetett kialakításra igyekeztünk egy egyszerű szabályokkal leírható, könnyen gyártható csomópontot létrehozni. A folytatólagos irányú gerendán a töréspontot egy pengelemez közbeiktatásával terveztük, melyhez alulról az oszlop csavarozott hevederlemezes kapcsolattal tud csatlakozni.

SZELEMENEK
A korcolt lemez fedést alátámasztó tetőszelemenek alaprajzi nézetben koncentrikus körökön helyezkednek el. Habár a szelemenek kiosztása körökre illeszkedik, az egyes szelemen rudak egyenes tengelyűek a támaszpontjaik között. Ennek oka a gyártási költségek csökkentése egyenes tengelyű profilok alkalmazásával.
A projekt során különös figyelmet fordítottunk a hidegen alakított, horganyzott szelvényekből összeállított szerkezeti elemek alkalmazására is, mellyel anyag- és költséghatékonyságot értünk el. A klasszikus zárt szelvényeket innovatív módon „zárttá” tett C-szelvény párosításokkal helyettesítettük.

PARAMETRIKUS TERVEZÉSI FOLYAMAT
Az Alba Aréna tetőszerkezetének tervezési folyamataiban kiemelt jelentőséggel bírt a parametrikus tervezési módszerek alkalmazása. A rúdváz- és a végeselemes modellek létrehozásában, a terhek meghatározásában, a BIM modell rúdváz és csomóponti szintű modellépítésében, valamint ezen folyamatok összehangolásában és a változások kezelésében egyaránt a parametrikus tervezési megoldásokra támaszkodtunk. Ennek motorja a Rhino-Grasshopper szoftver volt.
A parametrikus módszerek alkalmazásának legfőbb előnyei:
• Gyors és pontos geometriaépítés
• Automatizált szerkezeti elemgenerálás
• Automatizált teherszámítás
• Hatékony változáskezelés

Geometria:
Az acélszerkezet rúdváz parametrikus előállításának első lépése az épületforma – a jéglencse inspirálta gömbfelületre illeszkedő tetőforma, az enyhén kifelé dőlő oldalfalak, a finom ívek stb. – „lefordítása” a matematika nyelvére. Minden egyes általunk betervezett rúd geometriai helyzete matematikailag egzakt módon definiálható. A parametrikus tervezési folyamat során ezeket a matematikai összefüggéseket kellett meghatároznunk. Mivel a geometriát matematikai összefüggésekkel írtuk le, az esetleges hibák, pontatlanságok esélye jelentősen csökken.

Végeselemes modell:
Az acél tetőszerkezet végeselemes modelljét ConSteel szoftverben készítettük. A ConSteel által fejlesztett Pangolin nevű, a Grasshopper szoftverbe épülő plug-in kétirányú adatátvitelt tesz lehetővé a két szoftver között. A rudak, támaszok, terhek mind létrehozhatók a ConSteel modellben a Pangolin segítségével, a Grasshopperben megírt algoritmussal vezérelve.

BIM modell:
A tetőszerkezet gyártmánytervi BIM modelljét Tekla Structures szoftverben készítettük. A BIM modellezés parametrikus volta nem csak a profilok rúdváz szintű létrehozását jelentette, hanem a csomópontok jelentős részét is a Grasshopper segítségével, automatizáltan hoztuk létre és helyeztük el a modellben. A sok hasonló jellegű, de paramétereiben eltérő csomópont miatt jelentős mennyiségű szerkesztői ráfordítás volt megtakarítható az automatizmusaink alkalmazásával.
A BIM modell nemcsak a tartószerkezeti rudak és csomópontok pontos megjelenítésére szolgált, hanem a gyártmánytervezés központi eszköze is volt. Rhino és Grasshopper nélkül közel lehetetlen lett volna a modellezés, több, mint 3500 szelemen (szinte, mind különböző hosszúságú és mindegyik ugyanazt a Tekla makrót használta) került be a modellbe, amihez 7000 darab szelemen bak tartozott. A szelemen bakok mindenhol eltértek és ezt is Rhino-Grasshopperen keresztül oldottuk meg.

Parametrikus tervezési workflow és Változásmenedzsment:
A parametrikus tervezési folyamatban a bim.GROUP-on belül 4 különböző terület együttműködésére, illetve munkájának összehangolására volt szükség:
• Rúdváz geometria
• Acélszerkezeti VEM modellek
• Acélszerkezet gyártmánytervi BIM modell
• Épületburok tervezése

A tervezési folyamat során többszöri módosulások, változtatások lehetnek szükségesek építészeti, technológiai vagy megrendelői igényekből fakadóan. Emiatt a változások gyors és hatékony lekövetése a tartószerkezet tervezési folyamatban kiemelt jelentőségű.
A változásmenedzsmentünk két alappillére:
• Egyetlen igazságforrás (SSOT)
• Ott végezd el a módosítást, ahol az a legegyszerűbb

A parametrikus megoldásainknak köszönhetően a tervezés során fellépő változásokat hatékonyan, a különböző szoftverek (Tekla Structures-ConSteel-Rhino-Grasshopper) közti automatizált kommunikációval összehangoltan tudtuk kezelni.

AUTOMATIZÁLT GYÁRTMÁNYTERI DOKUMETÁCIÓ GENERÁLÁS
A parametrikus tervezési megoldásokon túl a gyártási dokumentáció generálását is automatizáltan végeztük a saját fejlesztésű, Tekla Structures-be épülő plug-inünk alkalmazásával, mely a Tekla OpenAPI segítségével, automatizáltan generálja a teljes gyártmánytervi dokumentációt (rajzok, listák, 3D fájlok, gyártógép specifikus fájlformátumok) a megfelelő nevezéktannal és fájlstruktúrában. Ezzel az automatizmussal szintén jelentős gyártmánytervezői kapacitást takarítottunk meg.

ÖSSZEGZÉS
Az Alba Aréna acél tetőszerkezetének tervezési folyamatában a parametrikus tervezési megoldások alkalmazásával lehetőségünk volt a geometria gyors és precíz előállítására. Ennek köszönhetően az építkezés során az acélszerkezetek pontosan illeszkedtek a vasbeton szerkezetekhez, ezzel csökkentve a helyszíni beavatkozások szükségességét. A terheket gyorsan és nagy pontossággal tudtuk meghatározni, amivel gazdaságosabb eredmény volt elérhető. A BIM modellben a rudak generálása mellett a csomópontok parametrikus elhelyezésével jelentősen csökkenteni tudtuk a modellezési időt. A változások kezeléséhez szükséges időt és munkamennyiséget szintén szignifikánsan csökkentettük a parametrikus megoldások alkalmazásával.

bim.GROUP PROJEKT CSAPAT

Parametrikus tervezői csapat: Épületburok tervezői csapat:
Horváth Gergő– Parametrikus gyártmánytervező
Lewandowski Dávid– Parametrikus tervező, statikus tervező
Jancsa András– Parametrikus épületburok tervező
Szabó Ákos– Parametrikus tervező

Acélszerkezeti tervezői csapat:
Kocsis András Balázs– Acélszerkezet felelős tervező
Lódri Csaba– Vezető tervező
Paksa Péter– Vezető tervező
Martinovich Kálmán– Projektvezető
Kerekes Attila Gergely– Statikus tervező
Bulzan Tünde– Statikus tervező
Gálfi László Attila– Vezető gyártmánytervező
Zakor Tímea– Gyártmánytervező
Dollák Jánosné– Gyártmánytervező
Domokos Béla– Gyártmánytervező
Lucze László– Gyártmánytervező

Parametrikus tervezői csapat:
Székely Péter– Projektvezető
Bak Gábor– Épületburok tervező

ALBA ARENA – MULTIFUNCTIONAL SPORTS AND EVENT HALL
SZÉKESFEHÉRVÁR, HUNGARY

PROJECT OVERVIEW
The Alba Arena, inaugurated in 2024, is Székesfehérvár’s new iconic sports and event hall. Serving as the home for the city’s ice hockey team, it also functions as a concert venue, event centre, and community hub. The bim.GROUP was responsible for designing the building’s steel structures and roof cladding. The fabrication design took place between 2022 and 2023, involving nearly 2,000 tons of installed steel structures.

Architecture:
Mihály Balázs DLA – Lead Architect
Tamás Attila Tarnóczky – Lead Architect

Structural Engineering:
Dr. Ákos Medek – Chief Structural Engineer, Responsible for Reinforced Concrete Structures
András Balázs Kocsis – Responsible Designer for Steel Structures
Csaba Lódri – Lead Fabrication Designer for Steel Structures
Péter Paksa – Lead Fabrication Designer for Steel Structures

Contractors:
Market Építő Zrt. – General Contractor
KÉSZ Metaltech Kft. – Steel Structure Assembling
KÉSZ Ipari Gyártó Kft. – Steel Structure Manufacturing

DESIGN CONCEPT AND FORMAL CHALLENGES
The architectural concept centers around the traditional ice cellar known from folk architecture. The rink is situated on a basement level below ground. The basement, ground floor, and first-floor structures are made of reinforced concrete, while the roof structure is constructed from steel. The building’s floor plan forms a square with rounded corners, and the façade surfaces tilt slightly outward. The intersection of the roof and façade surfaces results in an undulating eave line around the building, imparting a modern, elegant, and soft contour.

STRUCTURAL CONCEPT
The large-span steel roof is built on trusses of constant and uniform height. The structure forming the outer spherical surface rests on these trusses and directly on the reinforced concrete slab in a 5×5 m grid. A standing seam metal sheet, which defines the building’s appearance and ensures primary water drainage, covers the outer spherical surface.
Above the rink, we designed trusses with a 60.0 m span and a constant height of 4.0 m, constructed from tubular sections, spaced at 5.0 m intervals. The beam grid supporting the outer spherical surface was designed with a 5.0 x 5.0 m column layout on the large-span main trusses, secondary beams, and surrounding reinforced concrete structure. Purlins were designed on this beam grid at 850-1400 mm intervals, directly supporting the outer standing seam metal cladding.

TYPICAL CONNECTIONS
Due to the size of the 60 m span trusses, each chord was manufactured separately and assembled with bolted connections, reducing transportation costs. The compression chords’ splices were made with flanged connections, while the tension chords’ splices used double-shear, gusseted connections. The tension web members connect to the chord sections through gusset plates inserted through slotted chord sections, also using double-shear, gusseted connections. The gusseted connections of the lower chord and the inclined tension web members were pre-tensioned with bolts.
The beam system supporting the purlins rests on the trusses and reinforced concrete via columns. The beam system approximating the spherical shape is segmented, with breakpoints at the columns placed at grid points. Above the grid points, a node was formed where a continuous beam with varying angles connects perpendicularly to two hinged beams, whose angles also vary at different roof points. An underlying steel column connects to this complex configuration. We aimed to create a node describable by simple rules and easy to manufacture. The breakpoint on the continuous beam was designed with an inserted blade plate, to which the column connects from below with a bolted gusset plate connection.

PURLINS
The roof purlins supporting the standing seam metal cladding are arranged in concentric circles in plan view. Although the purlins are laid out in circles, each purlin rod is straight between its support points. This approach reduces manufacturing costs by using straight-axis profiles.
Special attention was given to using structural elements made from cold-formed, galvanized sections, achieving material and cost efficiency. Traditional closed sections were innovatively replaced with paired C-sections to form “closed” profiles.

PARAMETRIC DESIGN PROCESS
Parametric design methods played a crucial role in designing the Alba Arena’s roof structure. We relied on parametric design solutions for creating wireframe and finite element models, determining loads, building the BIM model at the wireframe and joints, coordinating these processes, and managing modifications. The Rhino-Grasshopper software was the engine behind this approach.
Key advantages of parametric methods:
• Rapid and precise geometry construction
• Automated structural element generation
• Automated load calculations
• Efficient modification management

Geometry:
The first step in parametrically generating the steel structure’s wireframe was translating the building’s form—such as the ice lens-inspired spherical surface, slightly outward-tilting sidewalls, and gentle curves—into mathematical language. Each element’s geometric position we designed can be defined mathematically. During the parametric design process, we had to determine these mathematical relationships. Describing the geometry with mathematical relationships significantly reduces the likelihood of errors and inaccuracies.

Finite Element Model:
We created the finite element model of the steel roof structure using ConSteel software. Pangolin, a Grasshopper plug-in developed by ConSteel enables bidirectional data transfer between the two software platforms. Beams, supports, and loads can all be generated in the ConSteel model, controlled by algorithms written in Grasshopper.

BIM Model:
The fabrication-level BIM model of the roof structure was created using Tekla Structures software. The parametric nature of BIM modelling involved not only creating the profiles but also automating the creation and placement of many joints using Grasshopper. Due to the numerous similar yet parameter-varying connections, our automation significantly reduced the amount of manual editing required.
The BIM model served not only to accurately represent structural beams and joints but also as a central tool for fabrication design. Without Rhino and Grasshopper, modelling would have been nearly impossible; over 3,500 purlins (almost all of different lengths, each using the same Tekla Structures macro) were included in the model, along with 7,000 purlin brackets. Each purlin bracket was unique, and we addressed this through Rhino-Grasshopper.

Parametric Design Workflow and Change Management:
The parametric design process required collaboration and coordination among four different areas within bim.GROUP:
• Wireframe geometry
• Steel structure finite element models
• Fabrication-level BIM model of the steel structure
• Facade design

Throughout the design process, modifications and changes may be necessary due to architectural, technological, or client requirements. Therefore, quickly and efficiently tracking changes is of paramount importance in the structural design process.

Our change management is based on two pillars:
• Single Source of Truth (SSOT)
• Make changes where it’s simplest

Thanks to our parametric solutions, we could efficiently manage design modifications through automated communication between different software platforms (Tekla Structures, ConSteel, Rhino-Grasshopper).

AUTOMATED FABRICATION DOCUMENTATION GENERATION
Beyond parametric design solutions, we also automated the generation of fabrication documentation using our custom-developed plug-in integrated into Tekla Structures. Utilizing the Tekla OpenAPI, this plug-in automatically generates the complete fabrication documentation (drawings, lists, 3D files, machine-specific file formats) with appropriate nomenclature and file structure. This automation also saved significant fabrication design capacity.

SUMMARY
By applying parametric design solutions in the design process of the Alba Arena’s steel roof structure, we could rapidly and precisely generate geometry. As a result, during construction, the steel structures fit accurately with the reinforced concrete structures, reducing the need for on-site interventions. We could quickly and accurately determine loads, leading to more economical outcomes. In the BIM model, beyond generating rods, the parametric placement of nodes significantly reduced modelling time. The time and effort required for change management were also significantly reduced through the application of parametric solutions.

bim.GROUP PROJECT TEAM

Parametric Design Team:
Gergő Horváth – Parametric Detailer
Dávid Lewandowski – Parametric Structural Designer
András Jancsa – Parametric Building Envelope Designer
Ákos Szabó – Parametric Designer

Steel Structure Design Team:
András Balázs Kocsis – Steel Structure Responsible Designer
Csaba Lódri – Lead Designer
Péter Paksa – Lead Designer
Kálmán Martinovich – Project Manager
Attila Gergely Kerekes – Structural Designer
Tünde Bulzan – Structural Designer
László Attila Gálfi – Lead Detailer
Tímea Zakor – Detailer
Jánosné Dollák – Detailer
Béla Domokos – Detailer
László Lucze – Detailer

Building Envelope Design Team:
Péter Székely – Project Manager
Gábor Bak – Envelope Designer

Leave your comment

Subscribe
Notify of

0 Comments
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments