OAKS Prague – Golf view apartments

Construsoftbimawards - OAKS Prague – Golf view apartments
Category Commercial Projects
Year 2022
Country Czech Republic
Organization Skála & Vít s.r.o.
Author Tomáš Ehl
Co-authors Ing. Petr Vítek, Petra Petříčková
Client EBM Group
Place of construction Nebřenice
Tags

Bytový dům je součástí nově vznikající zástavby OAKS Prague v Nebřenicích. Objekt je navržen americkou architektkou Vivian Lee během jejího působení v newyorském architektonickém studiu Meier Partners.

Naším úkolem bylo zpracovat výrobní a montážní dokumentaci pro ocelové konstrukce zastínění balkonů, vnějších a vnitřních schodišť, skleněných zábradlí, střešních nástaveb a markýzy. Velký důraz byl kladen na estetickou čistotu, proto bylo zapotřebí řešit spoustu skrytých detailů. Postupem času, po dohodě s objednatelem, náš 3D model začal fungovat jako prostředek pro koordinaci dodavatelů, pro možnost řešit návaznosti různých profesí a zároveň jako nástroj pro odsouhlasování jednotlivých detailů architekty. Z toho důvodu byly do modelu zapracovány veškeré betonové konstrukce, fasádní, stínící dřevěné i hliníkové prvky, a také skleněná zábradlí.

Nosné konstrukce jsou ocelové. Mezi použité materiály pro zastínění balkonů patří hliník, cedrové dřevo a sklo. Pohledové profily byly požadovány jako ostrohranné – svařované. Povrchová úprava je provedena systémem Duplex, tedy kombinací žárového zinku a vrchního nátěru. Skleněná zábradlí jsou osazena do hliníkových profilů tvaru U systému Umakov.
Naší největší výzvou bylo řešení složitých detailů u stínění balkonů, kde bylo nutné v kombinaci jednotlivých materiálů řešit dilataci a zároveň vyhovět požadavkům architektů.

This apartment house has become as a part of the new OAKS Prague residential estate in Nebrenice. Whole object was designed by Vivian Lee when working for New York design studio Meier Partners.

The scope of supply of us consist of fabrication and assembly drawings of steelworks. Steelstructures were used for balcony shading, interior and exterior staircases, glass handrail framing, attic extensions and canopies. We had to solve many technical points in detailing in order to maintain the Architect´s most focused aim – to get clean, aesthestic form of the building. By continuing and by assigment from the Builder, we moved our design 3D model to another level. This model become a platform for coordination of suppliers, a tool for moderating the interfaces of different suppliers and a finallly a subject of many given approvals. We had to model all concrete structures, facade and shading cantilevers made of timber or aluminium profiles and finally glass guard rails.

We used steel for structures that were in our scope. The secondaries were made of alluminium, cedar timber and glass. Closed hollow profiles were required only in welded, straight edge form. Coatings are duplexed, combinating hot-hip galvanizing and final coatings. Glass fillings of handrails were inserted to U-shape alluminium profiles of Umakov brand.

The challenging point is to cover all different and complicated details of balcony shading where the devil was hidden in thermal splits together with different thermal expansion of used materials.

Leave your comment

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments